O browarach w Opolu słów kilka...

Browar w Opolu

Być może dzisiaj ciężko nam to sobie wyobrazić, ale to właśnie w Oppeln swoje początki miał największy koncern piwowarski w Europie! Potężne opolskie browary stworzyły firmę o niespotykanym wcześniej zasięgu. A to wszystko w miejscu, w którym dziś możemy oddać się szałowi zakupów!

Rozkwit przemysłu piwowarskiego w naszym mieście to początek XIX wieku. Wówczas w małym Oppeln funkcjonowali dwaj mali producenci piwa - Dampfbierbrauerei und Preßhefefabrik H. Pringsheima przy placu Kopernika oraz Schlossbrauerei Oppeln na opolskiej Pasiece, którego właścicielami była rodzina Friedländerów. Po kilku latach pojawiają się kolejne, zdecydowanie mniejsze. Są to browar „Zameczek Odrzański” znajdujący się na dzisiejszym placu Piłsudskiego i browar rodziny Karasch, który funkcjonował w jednej z kamienic przy ulicy Krakowskiej.

Browar Pringsheima w Opolu

Browar Pringsheima powstaje na Przedmieściu Gosławickim w 1836 roku i jest to największy tego typu zakład w regionie. Niestety jego lokalizacja staje się dla niego wielkim problemem. Spora odległość od dworca towarowego utrudnia transport produktów. Oprócz piwa produkowano tam drożdże, a także wyroby spirytusowe, wody mineralne i słodkie napoje. W tamtych czasach był to jeden z największych pracodawców w naszym mieście! Zatrudniał blisko 360 pracowników. Początkiem utworzenia koncernu było przekształcenie zakładu w spółkę akcyjną. Wiązało się to także ze zmianą nazwy na „Oppelner Actien-Brauerei und Preßhefe- Fabrik”. Jak wiele opolskich budynków, także te znajdujące się na terenie zakładu były niszczone przez liczne pożary. Najtragiczniejszy w skutkach miał miejsce na początku XX wieku, kiedy to doszczętnie spłonęła słodownia. Została ona odbudowana, a do zakładu wprowadzono najnowsze wówczas technologie produkcji. Wtedy też powstają budynki, które pamiętają niektórzy opolanie z lat '70. Normą były sklepy i wyszynki prowadzone przez konkretne browary. Także ten Pringsheimów posiadał miejsca sprzedaży na terenie całego Górnego Śląska. Najważniejszy moment w rozwoju spółki miał miejsce w 1928 roku. Opolski Browar Akcyjny zostaje połączony z berlińskimi zakładami tworząc Schultheiss- Patzenhofer A. G. - największy browar świata! Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej nazwa zostaje ponownie zmieniona na „Schultheiss- Brauerei A.G., Abt. Oppeln”. Wśród trunków produkowanych przez browar największą popularnością cieszyło się tzw. „piwo lekkie”. Kupowano je z beczkowozu jeżdżącego po Oppeln i przelewano do butelek by w domu dalej leżakowało. Oczywiście swoją popularność trunek zawdzięczał niskiej cenie.

Niestety, wraz z końcem II wojny światowej kończy się historia browaru Pringhseimów. Po wojnie budynki i urządzenia są zniszczone i w dużej mierze rozkradzione. Koszty ponownego uruchomienia były ogromne, dlatego postanowiono zakład zamknąć. Do czasu wyburzenia budynków browaru, czyli 1977 roku funkcjonowały, tam różnego rodzaju magazyny i sklepy. A dziś? Dziś to miejsce zyskało drugie życie. Galeria Handlowa „Solaris” chociaż jest obiektem komercyjnym pamięta i szczyci się historią miejsca, w którym funkcjonuje. Tylko ta cegła, chociaż czerwona, jakaś taka inna…

Tekst: Grzegorz Bogdoł
Więcej historycznych tekstów autorstwa Grzegorz Bogdoła znajdziecie w książce "Dawno temu w Opolu..."