Petycja w sprawie nadania ulicy imienia Michaela Graf von Matuschki


Petycja w sprawie nadania ulicy imienia Michaela Graf von Matuschki. 

Szanowny Panie Prezydencie, zwracamy się do Pana z prośbą o rozważenie nadania ulicy/skweru na terenie miasta Opola imienia Michaela Graf von Matuschki. Proponowanym przez nas miejscem jest nowopowstająca ulica Wodna, łącząca ul.Krakowską z ulicą Żwirki i Wigury lub skwer u zbiegu ulic Powolnego i ulicy Krakowskiej. Jest to propozycja, jednak z uwagi na specyfikę nadawania/zmiany patrona ulic jesteśmy otwarci na dyskusję w tym zakresie.

Michael Graf von Matuschka to urodzony 29 września 1888 roku w Świdnicy polityk, który w latach 1923 – 1933 pełnił stanowisko starosty opolskiego. Jego osoba zapamiętana została jako działacz na rzecz praw człowieka w III Rzeszy. Zagorzały obrońca demokracji, stracił swoje stanowisko po sprzeciwie wobec wywieszenia flagi z symbolem swastyki na budynku starostwa. Po opuszczeniu Opola osiadł w Katowicach, gdzie nadal pomagał potrzebującym w tych trudnych czasach. Dzięki swojej rozległej sieci kontaktów udało mu się ratować ludzi z transportów do obozów śmierci. Walczył z prześladowaniami kościoła i duchowieństwa, a także jako jeden z pierwszych informował niemiecki Episkopat o tym, co dzieje się w Auschwitz. Do ostatnich dni swojego życia działał w antyhitlerowskiej opozycji i pomimo licznych nacisków nigdy nie został członkiem NSDAP, co mogło mu uratować życie.

Michael Graf von Matuschka to przykład osoby bezwzględnie poświęconej ideałom. W obecnych czasach, pełnych wzajemnych oskarżeń i nienawiści wobec drugiego człowieka, ludzie, którzy swoją postawą ponad wszystko, ponad swoje życie pomagali drugiemu człowiekowi zasługują nie tylko na szacunek, ale także na wyjątkowe uhonorowanie. Obecnie postać dawnego starosty opolskiego przypomina niewielka tablica na budynku przy ul.Krakowskiej 53 – dawnej siedzibie starostwa opolskiego. Dodatkowo przypomnienie zacnej postaci opolanom, poprzez nadanie jej imienia jednej z okolicznych ulic (ul.Wodna) lub bezimiennego skweru naprzeciw budynku starostwa, będzie wyrazem szacunku oraz tak potrzebnego współcześnie promowania autorytetów.

Z poważaniem, Grzegorz Bogdoł i Justyna Kraus, 
autorzy bloga Opole z Sercem