Oppelner Zeitung - pierwsza gazeta w Opolu


W czasach kiedy każdy może być redaktorem, dziennikarzem czy blogerem (z czego skrzętnie korzystamy ;) zdewaluowała się wartość słowa pisanego. Chociaż piszących jest coraz więcej — to stale spada wskaźnik czytelności. Z tej perspektywy trudno sobie wyobrazić jak wielkim wydarzeniem w Opolu było uruchomienie pierwszej lokalnej redakcji.

„Wochenblatt fuer Stadt und Land” taką nazwę nosiła pierwsza gazeta publikowana w Opolu. Być może jednak określenie gazeta jest znacznie na wyrost, a bardziej pasowałoby słowo biuletyn? Cztery strony formatu niewiele większego niż A5, wydawane raz w tygodniu, zawierały solidną dawkę wiedzy o mieście i okolicach. Po raz pierwszy opolanie mogli dowiedzieć się, co wydarzyło się w ich mieście z prasy.

Ciekawy jest zapewne fakt, że treści poruszane w pierwszej opolskiej gazecie niewiele różniły się od tych wydawanych współcześnie. Poza oczywistymi wiadomościami, znajdowały się tam nekrologi, informacje o narodzinach, ślubach, relacje z obrad rady miejskiej, sprawozdania z działań stowarzyszeń, a także ogłoszenia i reklamy. Brzmi znajomo?

Od 1890 roku tygodnik staje się dziennikiem, a do nazwy dołączony zostaje dopisek „Oppelner Zeitung”. W tym samym roku na opolskim rynku pojawia się konkurencja, wydawana w języku polskim „Gazeta Opolska”, a 5 lat później „Oppelner Nachrichten”. Pomimo sporej konkurencji „Oppelner Zeitung” rośnie w siłę i staje się najważniejszym lokalnym dziennikiem, z rekordowym nakładem. Postępuje także profesjonalizacja wydawnictwa: lepszej jakości papier, nowa szata graficzna a od 1918 roku… w gazecie zamieszczane są fotografie!

Kres działalności lokalnego dziennika nadchodzi wraz z wyborami w 1933 roku. Po przejęciu władzy przez hitlerowców „Oppelner Zeitung” (podobnie jak inne gazety) staje się tubą propagandową Rzeszy. Opolscy naziści każdego dnia goszczą na łamach lokalnej prasy, a informacje o poczynaniach Adolfa Hitlera są na czołówkach, spychając w cień wiadomości z regionu. Pomimo przejęcia przez nazistów, gazeta nie przetrwała kolejnych porządków. Po raz ostatni w opolskich kioskach pojawiła się 30 kwietnia 1935 roku.

Tekst: Grzegorz Bogdoł
fot.[Mieszkańcy Opola przed siedzibą "Oppelner Zeitung" przy dzisiejszym Placu Wolności]