Oppelner Zeitung - pierwsza gazeta w Opolu


W czasach kiedy każdy może być redaktorem, dziennikarzem czy blogerem (z czego skrzÄ™tnie korzystamy ;) zdewaluowaÅ‚a siÄ™ wartość sÅ‚owa pisanego. Chociaż piszÄ…cych jest coraz wiÄ™cej — to stale spada wskaźnik czytelnoÅ›ci. Z tej perspektywy trudno sobie wyobrazić jak wielkim wydarzeniem w Opolu byÅ‚o uruchomienie pierwszej lokalnej redakcji.

„Wochenblatt fuer Stadt und Land” takÄ… nazwÄ™ nosiÅ‚a pierwsza gazeta publikowana w Opolu. Być może jednak okreÅ›lenie gazeta jest znacznie na wyrost, a bardziej pasowaÅ‚oby sÅ‚owo biuletyn? Cztery strony formatu niewiele wiÄ™kszego niż A5, wydawane raz w tygodniu, zawieraÅ‚y solidnÄ… dawkÄ™ wiedzy o mieÅ›cie i okolicach. Po raz pierwszy opolanie mogli dowiedzieć siÄ™, co wydarzyÅ‚o siÄ™ w ich mieÅ›cie z prasy.

Ciekawy jest zapewne fakt, że treści poruszane w pierwszej opolskiej gazecie niewiele różniły się od tych wydawanych współcześnie. Poza oczywistymi wiadomościami, znajdowały się tam nekrologi, informacje o narodzinach, ślubach, relacje z obrad rady miejskiej, sprawozdania z działań stowarzyszeń, a także ogłoszenia i reklamy. Brzmi znajomo?

Od 1890 roku tygodnik staje siÄ™ dziennikiem, a do nazwy doÅ‚Ä…czony zostaje dopisek „Oppelner Zeitung”. W tym samym roku na opolskim rynku pojawia siÄ™ konkurencja, wydawana w jÄ™zyku polskim „Gazeta Opolska”, a 5 lat później „Oppelner Nachrichten”. Pomimo sporej konkurencji „Oppelner Zeitung” roÅ›nie w siÅ‚Ä™ i staje siÄ™ najważniejszym lokalnym dziennikiem, z rekordowym nakÅ‚adem. PostÄ™puje także profesjonalizacja wydawnictwa: lepszej jakoÅ›ci papier, nowa szata graficzna a od 1918 roku… w gazecie zamieszczane sÄ… fotografie!

Kres dziaÅ‚alnoÅ›ci lokalnego dziennika nadchodzi wraz z wyborami w 1933 roku. Po przejÄ™ciu wÅ‚adzy przez hitlerowców „Oppelner Zeitung” (podobnie jak inne gazety) staje siÄ™ tubÄ… propagandowÄ… Rzeszy. Opolscy naziÅ›ci każdego dnia goszczÄ… na Å‚amach lokalnej prasy, a informacje o poczynaniach Adolfa Hitlera sÄ… na czołówkach, spychajÄ…c w cieÅ„ wiadomoÅ›ci z regionu. Pomimo przejÄ™cia przez nazistów, gazeta nie przetrwaÅ‚a kolejnych porzÄ…dków. Po raz ostatni w opolskich kioskach pojawiÅ‚a siÄ™ 30 kwietnia 1935 roku.

Tekst: Grzegorz Bogdoł
fot.[Mieszkańcy Opola przed siedzibą "Oppelner Zeitung" przy dzisiejszym Placu Wolności]