Czy w Opolu powstanie skweru im. Elisabeth Grabowski?


W ostatnich dniach listopada skierowaliśmy do Prezydenta Miasta Opola prośbę o upamiętnienie Elisabeth Grabowski - mieszkającej w Opolu, badaczki kultury i folkloru Górnego Śląska. Zwróciliśmy się z prośbą do Prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego o ustanowienie w naszym mieście skweru im. Elisabeth Grabowski. Proponowanym przez nas miejscem jest teren skweru z fontanną i placem zabaw, ograniczony ulicami Luboszycką, Pułaskiego i Waryńskiego (Dzielnica IX).

Elisabeth Grabowski urodziła się w Raciborzu w 1864 roku. W 1918 roku przeprowadza się do Opola, by zamieszkać przy dzisiejszej ul.Reymonta 21. Grabowski jest autorką 17 (!) książek, niezliczonych artykułów prasowych, ale przede wszystkim badaczką folkloru, obrzędów i zwyczajów Górnego Śląska. Po przeprowadzce do naszego miasta prowadziła aktywnie badania kultury i folkloru, często podróżując po całym Śląsku w poszukiwaniu przekazów ustnych. Dokumentuje lokalne obrzędy, legendy i wydarzenia. W opisach jej osoby przeważają opinie o niezwykłej pogodzie, ciekawości ludzi i ich historii. Miano „cioci od śląskich bajek” dorobiła się w trakcie spotkań autorskich z najmłodszymi, w trakcie których potrafiła pięknie opowiadać bajki, które przez lata powstawały na Śląsku.

Dzięki Elisabeth Grabowski do dziś zachowały się opisy Śląska z przełomu XIX i XX wieku. Jej książki po dziś dzień są skarbnicą wiedzy i przechowalnią legend, bajek, opowiadań i tradycji, których już nie spotkamy. Jej słowo pisane to spadek, który pozostawiła dla kolejnych pokoleń.

Elisabeth Grabowski to postać niezwykle zasłużona dla zachowania kultury i folkloru Górnego Śląska. Jako badaczka przyczyniła się do zachowania wiedzy o świecie, który już nie istnieje. Była też jedną z najważniejszych kobiet przedwojennego Opola. To tutaj napisała swoje najważniejsze prace, tutaj spędziła ostatnie lata życia i to tutaj została pochowana, na cmentarzu komunalnym przy ul.Wrocławskiej.

Na szczególną uwagę zasługuje także fakt, że obecnie tylko dwie opolanki doczekały się podobnego uhonorowania w naszym mieście. Wśród 930 ulic tylko dwie noszą imiona zasłużonych mieszkanek Opola: Renaty Schumann i Stefanii Mazurek. Obie dbały o zachowanie i rozwój kultury regionu, podobnie jak Elisabeth Grabowski.

Więcej o Elisabeth Grabowski przeczytacie tutaj.
Pełna treść petycji dostępna jest tutaj.

fot.[Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Opolu]