Szadź w Opolu, spacer tropem komisarz Polkowskiej

Serial "Szadź" to historia komisarz Polkowskiej oraz zabójcy, profesora Piotra Wolnickiego. Akcja serialu na podstawie bestsellera Igora Brejdyganta została osadzona w Opolu. To na ulicach miasta kręcona była spora część ujęć, a w ciągu 8 odcinków widzowie mogą podziwiać Opole z wielu perspektyw. Dzisiaj zapraszamy was na spacer po Opolu śladem serialowej komisarz Polkowskiej.

1. Komenda miejska policji, czyli sąd okręgowy
Serialowa komenda miejska policji, w której urzęduje komisarz Polkowska znajduje się przy jednym z najpiękniejszych skwerów Opola - Placu Daszyńskiego. To miejsce, w którym jak nigdzie indziej czuć ducha lat 20. XX wieku. Ostatni remont placu odtworzył jego przedwojenny sznyt i elegancję. Centralnym punktem jest fontanna Opolska Ceres, która już od ponad 100 lat towarzyszy kolejnym pokoleniom opolan. Wykonana z piaskowca rzeźba powstała z okazji setnej rocznicy reformy agrarnej w Prusach. Sam gmach sądu (komendy) wybudowany został w 1906 roku, jako siedziba szkoły ewangelickiej.


2. "Gwiazda" - południowa pierzeja Rynku
Chociaż w serialu za każdym razem "Gwiazda" otoczona jest tłumem ludzi, w rzeczywistości na próżno szukać tu ulicznego zbiegowiska. Rzeźba wykonana została w 2006 roku przez znanego opolskiego artystę - Wita Pichurskiego i znajdziecie ją na opolskim Rynku.


3. Bulwary nad Młynówką
To nad Młynówką Piotr Wolnicki spaceruje z Ewą Banach tuż przed jej uśpieniem i porwaniem. Miejsce w Opolu jest wyjątkowo popularne, szczególnie w weekendy. Spacerując brzegiem Młynówki jesteśmy zaledwie parę kroków od centrum miasta, a możemy poczuć parkową ciszę. Warto zajrzeć szczególnie na taras widokowy na wysokości hotelu DeSilva. Dojrzycie stamtąd panoramę całej Młynówki oraz górujące nad nią wieże ratusza i kościoła franciszkanów. To właśnie w tym miejscu poranny jogging uprawiała Agnieszka Polkowska. Po zmroku spacerując bulwarami wzdłuż ul.Piastowskiej dojdziecie aż do Opolskiej Wenecji. Ona z pewnością zachwyci was o każdej porze dnia, ale zdecydowane najpiękniej jest tu po zmroku.


4. Pub Highlander
To właśnie na Opolskiej Wenecji mieści się pub, w którym spędza czas córka głównej bohaterki - Jola. Znana w całym mieście miejscówka od lat przyciąga młodych. Szczególnie oblegany jest ogródek zlokalizowany tuż nad brzegiem Młynówki. Także tu rozpoczyna się akcja powieści "Nieodnaleziona" Remigiusza Mroza. Warto odwiedzić nie tylko pub Highlander, ale całą ulicę Szpitalną. Po pierwsze to jedna z najstarszych ulic w Opolu, po drugie niezwykle klimatyczna, a po trzecie to imprezowe centrum miasta. I chociaż komisarz Polkowska podjeżdża tu za każdym razem samochodem to pamiętajcie, że od paru lat ulica jest zamknięta dla ruchu kołowego ;)


5. Most Groszowy
Ulubione miejsce Ewy Banach. Jak sama wspomina przychodzi tam zawsze, kiedy chce pobyć sama. Jeżeli wy chcecie na Moście Groszowym pobyć sami to musicie go prawdopodobnie odwiedzić bardzo późno w nocy, ponieważ zawsze jest tam pełno ludzi. Mostek łączy stare miasto oraz willową dzielnicę Pasiekę, która stanowi rekreacyjne centrum miasta. To także miejsce, gdzie zakochani wyznają sobie miłość, przypinając kolejną kłódkę, a klucz do niej topiąc w wodach Młynówki. Jeżeli jednak wasza droga do serca wiedzie przez żołądek, to zdecydowanie bardziej polecamy zlokalizowaną po sąsiedzku Grabówkę. Miejsce legenda. Naleśnikarnia, która mimo sporej konkurencji "sieciówek" dzielnie walczy i wciąż przyciąga tłumy. To punkt obowiązkowy każdego kto odwiedza Opole. Tam po prostu trzeba zajść. Jeżeli będziecie już w jej wnętrzu zwróćcie uwagę na stojące nad Młynówką rzeźby dzieci - to opolskie myrtki.


6. Collegium Maius
Jak można się domyśleć Piotr Wolnicki jest pracownikiem Uniwersytetu Opolskiego. Wiele razy więc na ekranie pojawia się główny budynek UO - Collegium Maius przy Placu Kopernika. Kolorowy (o zgrozo) budynek to pozostałość dawnego klasztora dominikanów, a przez wiele lata szpital (stąd też zapewne legendy o nawiedzeniu budynku). Wyjątkowo interesująco prezentuje się otoczenie Collegium Maius - Wzgórze Uniwersyteckie. To najwyższe wzniesienie na terenie starego miasta. Rozpościera się z niego wspaniały widok na Rynek i okoliczne wąskie uliczki. W licznych zakamarkach Wzgórza, znajdziecie wiele rzeźby uratowanych przez zniszczeniem. Jedną z najciekawszych jest kolumna Św.Krzysztofa z pałacu w Kopicach oraz rzeźby "4 pory roku" autorstwa Heinrich Hartmann z 1753 roku. Na wzgórzu znajduje się także słynny "Atlas z Opola". Kto nie wie o co chodzi, zachęcam do sprawdzenia w Google.


7. Schody na Górce
Do Wzgórza Uniwersyteckiego można dojść od Placu Kopernika, ale także od Rynku. Wtedy przejdziecie klimatyczną ul.Św. Wojciecha oraz najbardziej charakterystycznymi schodami w Opolu. Położone u stóp kościoła "Na Górce" (tak naprawdę to kościół Matki Boskiej Bolesnej i Św. Wojciecha) schody także pojawiają się w serialu Szadź. To tutaj objawia się mroczna strona Piotra Wolnickiego.8. Biblioteka Miejska
Biblioteka Miejska w Opolu grała w serialu... bibliotekę! To w jej wnętrzu odbywało się spotkanie autorskie Piotra Wolnickiego, a przed nią spotkał Ewę Banach. Budynek biblioteki jest jednym z najciekawszych w całym Opolu. Doskonale łączy przeszłość z nowoczesnością. Połowę fasady budynku stanowi przedwojenna kamienica, do której dobudowane zostało całkowicie szklane "pudełko". W środku część pomiędzy starym i nowym połączona została symbolicznymi mostami. Z pewnością do jej wnętrza powinni zajrzeć nie tylko miłośnicy książek, ale także wielbicie architektury!