Biblioteka miejska w Opolu - ponad 100 lat tradycji!

Kilka lat temu, wraz z otwarciem nowego gmachu biblioteki miejskiej przy Placu Wolności, Opole zyskało nie tylko świetny budynek, ale przede wszystkich miejsce, gdzie toczy się kulturalne życie miasta. Już od dawna biblioteki nie są miejscem, tylko wypożyczania książek. Dziś to prawdziwe centra kultury, w których działają kawiarnie, odbywają się spotkania, konferencje czy pokazy artystyczne. A jak wyglądała pierwsza biblioteka w naszym mieście? Przeczytajcie koniecznie!

Po raz pierwszy mieszkańcy Opola mogli skorzystać z oferty miejskiej biblioteki w 1903 roku. Głównym orędownikiem otwarcia w naszym mieście biblioteki był rabin Leo Baeck. To on nie tylko nawoływał do uruchomienia tego typu placówki, ale także aktywnie uczestniczył w jej powstaniu. Oficjalnie pierwszą opolską bibliotekę uruchomiono w kamienicy przy ul.Św.Wojciecha 11 i miało to miejsce 2 stycznia 1903 roku. Przygotowania do jej oficjalnego otwarcia zaczęto jednak jeszcze pod koniec XIX wieku.

Przez lata zbierano zasoby, które mogliby wypożyczać opolanie. Prowadzącym książnice zależało, by przyciągnąć do siebie przede wszystkim młodych czytelników. Organizowali oni nie tylko różnej maści wydarzenia kulturalne, ale przede wszystkim oferowali bezpłatne korzystanie z zasobu Volksbibliothek Oppeln wszystkim do 15 roku życia. Biblioteka czynna była we wszystkie dni tygodnia, także w niedzielę.

W pierwszych latach funkcjonowania korzystało z niej ponad 6300 czytelników. Co ciekawe najmniej wśród nich było uczniów oraz osób starszych. Liczba dziennych wypożyczeń była różna w zależności od… pory roku. Latem wypożyczano około 100 sztuk, a zimą blisko 200! Rekordowy pod względem ilości wypożyczeń był rok 1918. Wtedy to opolanie skorzystali z miejskiej biblioteki aż 42 143 razy! Biorąc pod uwagę, że Opole miało mniej niż 40 000 mieszkańców to niesamowity wynik! Popularność biblioteki była ogromna.

Szybko okazało się, że jej dotychczasowy lokal jest zbyt mały i rozpoczynają się poszukiwania nowej lokalizacji. W 1925 roku książnica przenosi się na dzisiejszy Plac Sebastiana pod numer 9. To jednak nie koniec zmian! 6 lat później otwarta zostaje filia przy ul. 1 Maja. W nowej siedzibie opolanie mogli skorzystać z 3417 egzemplarzy książek. Ogólna liczba księgozbioru była większa i przekraczała 5000 jednak wśród nich były także książki zniszczone i te, których nie udostępniano do wypożyczenia. Przeważającą większością była literatura dla dorosłych.

Dziś opolanie mogą korzystać z 15 oddziałów Biblioteki Miejskiej rozsianych po całym mieście. MBP to już nie tylko miejsce wypożyczania książek – to miejsce spotkań opolan. Dziś w zbiorach znajdują się nie tylko książki, ale także audiobooki, czasopisma, płyty CD z muzyką, filmy, komiksy i gry planszowe.

Tekst: Grzegorz Bogdoł
fot.[Paweł Szpala]