Kawiarnia Bajka w Opolu


Są takie miejsca, można by rzec legendarne, których chociaż od lat próżno szukać na mapie Opola, to wciąż pozostają w pamięci mieszkańców. Łączą nas z nimi wspomnienia, lata młodości czy wyjątkowe chwile. W naszym artykule odwiedzimy właśnie jedno z takich miejsc. Zapraszamy was do kawiarni Bajka!

Kawiarnia Bajka przy ulicy Ozimskiej 17 to jedno z najpopularniejszych miejsc na mapie Opola lat 60. I 70. XX wieku. Jedno z ulubionych miejsc spotkań opolskiej młodzieży. Parter niskiej kamienicy zajmowała niewielka salka, w której tuż przy drzwiach, po prawej stronie znajdował się bar.

Druga, większa sala znajdowała się w oficynie i wchodziło się do niej po kilku stopniach. Spotykali się tu głównie smakosze złocistego trunku, a królował mrok, dym papierosowy i niewybredne słownictwo. W połowie lat 60. doszło tu do pijackiej awantury, w trakcie której śmiertelnie pchnięto nożem studenta. Po tym wydarzeniu postanowiono wyremontować lokal i zmienić jego charakter. W drugiej sali ustawiono pianino, na którym od czasu do czasu przygrywano gościom. Po zmianach najczęściej zamawianymi trunkami były wina Malaga, Lacrima i Riesling.

W karcie królowały podobno najlepsze ciastka w Opolu! Firmowe, bajaderki, wuzetka, świeżo prażone orzeszki ziemne, lody pistacjowe i jarzębinowe oraz słynne na całe miasto kremy. Sułtański i cytrynowy były prawdziwym hitem, a o palmę najlepszych w mieście konkurowały tylko z Melbą na Rynku. Kawiarnia Bajka to także dla wielu wspomnienia pierwszych randek, pierwszych pocałunków czy lampki wina z młodzieńczą miłością.

Za wspomnienia z opolskiej kawiarni Bajka dziękujemy uczestnikom grupy „Zakochani w Opolu”, którzy pomogli nam odtworzyć klimat tego miejsca. Chcesz współtworzyć ten lub kolejne artykuły? Napisz do nas!

Tekst: Grzegorz Bogdoł